Magnezijev klorid in nekatere napačne zdravstvene trditve
Pri izbiri prehranskih dopolnil moramo biti izjemno previdni. Čeprav mnogi na primer trdijo, da je magnezijev klorid v obliki prehranskega dopolnila čudežno zdravilo, temu v resnici ni tako. Najprej naj omenimo, da je magnezijev klorid oziroma MgCl2 samo ena od oblik magnezija, ki jo je možno uporabljati v živilih, vključno s prehranskimi dopolnili.
Zavedati pa se moramo, da se ravno omenjeni spojini pripisuje zelo veliko povsem nepotrjenih ali pa celo napačnih zdravstvenih ali celo medicinskih trditev. Slednje lahko močno zavaja potrošnike. Če se magnezij prekomerno vnaša v telo, lahko pride do nezaželenih učinkov na naše zdravje.
Mineral, ki je ključen za delovanje telesa
Magnezij je označen kot vrsta minerala oziroma vrsta hranila, ki je ključno za delovanje našega telesa. Pomembno namreč vpliva na zdravo živčevje, kosti ter mišice, pomaga pri sproščanju energije iz hranil, obenem pa sodeluje tudi pri reakcijah presnove v telesu. V telesu velja za četrti najbolj pogost kation; tretjino se ga nahaja v mišicah, okoli 60 % pa v skeletu.
Magnezij ima prav tako pomembno funkcijo pri mineralizaciji kosti ter pri fiziologiji membran, prav tako tudi pri krčenju mišic ter pri prenašanju dražljajev ter pri sinapsah. Slednje pomeni stičišče živčnih celic.
Živilom se magnezij dovoljuje dodajati v obliki acetata, klorida, soli citronske kisline, ne nazadnje tudi v obliki klorida. V vseh omenjenih oblikah je magnezij vodotopen pa tudi biološko razgradljiv. Naravno pa se tovrstni mineral nahaja v živilih rastlinskega ter živalskega izvora.
Bogati viri magnezija
Magnezij v večjih količinah lahko najdemo v polnozrnatih žitih, oreščkih, semenih, stročnicah pa tudi v špinači, krompirju ter bananah. K pokrivanju potreb po tem mineralu zagotovo prispevajo tudi meso, ribe, mlečni izdelki, ne nazadnje še soja, kava ter čaj.
Če je vnos magnezija v telo premajhen, to lahko predstavlja povečano tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Do prenizkega vnosa magnezija lahko pride tudi zaradi različnih obolenj, kot je na primer obolenje prebavnega sistema.
Katere trditve za magnezij držijo in katere ne
Za magnezij so dovoljene le nekatere zdravstvene trditve. Med njimi na primer, da zmanjšuje utrujenost ter izčrpanost, da prispeva k ravnotežju elektrolitov, da sprošča energijo pri presnovi, da ima pomembno vlogo pri sintezi beljakovin.
Prav tako pa na trgu lahko zasledimo številne zdravstvene trditve, ki se navezujejo na magnezijev klorid. Nekatere med njimi so povsem nepreverjene in celo napačne. To so na primer, da magnezijev klorid lahko preprečuje gripo ter debelost; da je vrelec mladosti; da lajša bolečine; da uravnava delovanje črevesja.